Če živiš ob morju se verjetno ne velikokrat vprašaš kaj so točkovni snegolovi in zakaj so potrebni? Tako sem bila deležna celega predavanja o tem, ko sem letos na smučanju vprašala prijatelja, kaj so te čudne kljukice po strehi in čemu služijo. Kot mi je pojasnil so točkovni snegolovi skoraj obvezni del namestitve na strehi v krajih kjer sneži, sploh če je stavba umeščena v prostor, kjer lahko sneg iz strehe pa pad na javno površino, na primer pločnik.
Obstaja jih več vrst in tisti linijski so mi bili nekako jasni, tej točkovni snegolovi pa mi niso bili čisto logični. Povedal mi je, da je izbira vrste snegobrana odvisna predvsem od tega kje je stavba geografsko locirana, na kateri višini in kam je orientirana. Na severno stran obrnjena streha bo imela več časa sneg in se ga bo lahko nabralo precej več kot na južni legi. Tako je mogoče, da so na severni strani strehe nameščeni točkovni snegolovi, na južni strani pa linijski snegolovi. Običajno strokovni prodajalci snegolovov tudi preverijo v katero cono zapadlega snega spada naš objekt. To razberejo iz posebnih tabel nato pa preverijo še nadmorsko višino in ugotovijo kakšna je naša obremenitev snega na en kvadratni meter.
Povedal mi je da je izbira tudi precej odvisna od samega naklona strehe, če je le ta zelo strma so edina prava izbira točkovni snegolovi, ki imajo precej večjo moč zadrževanja snega. Mogoče je dobiti že vgrajene snegolove v strešnike ampak običajno se točkovni snegolovi vgradijo na že popolnoma izdelano streho.
Izbirati je mogoče med:
- pocinkano pločevino
- prašno barvano pločevino
- ali nerjavečo pločevino.
Sledenji trajajo najdlje in jih bomo verjetno zamenjali z zamenjavo strehe. Možna je tudi izbira različnih barv, da se tako barvno skladajo z barvo strešne kritine. Torej sedaj vem, da točkovni snegolovi preprečujejo drsenje snega s strehe in preprečujejo morebitne poškodbe ob nenadnem zdrsu večje količine snega.